Hayata Dair

28 Kasım 2006

Papanın Türkiye Ziyareti

Papa bu günlerde Türkiyeyi ziyaret ediliyor. Papanın bir çok kimlkiği var. Bunlardan biri din adamı diğeri de cumhurbaşkanlığı rolü. Bu nedenle papayı cumhurbaşkanı seviyseinde davet ediyoruz. Papanın Türkiyeye gelmesine karşı değilim, normal şartlarda bunda yanlış olan birşey yok. Ancak Türkiyede papaya karşı oluşan tepkinin asıl nedeni, papanın yakın zamanda müslümanlar ile ilgili yaptığı açıklamalardır. Bu konuda diyanet işleri başkanı güzel bir tepki gösterdi, bir çok sorumlu kişi benzer tepkileri gösterdi. Bunlar çok güzel. Ancak papanın ziyareti olumsuz bir olay olmayacak ise karşı çıkılacak bir olay değil.

Diğer bir konu sie Orman bakanı Pepe nin acarkent ile ilgili yapmış olduğu açıklamalar. Pepe orman arazisi üzerine kurulan Acarkent ve Acar İstanbul konutlarında tapu iptaline gidilebileceğini söylemiş. Bakan beyin bu olayda desteklenmesi gerektiğini düşünüyorum. çünkü devletin toprakları birilerine bedavaya verimiş ve zengin olmaları sağlanmmıştır. Geçmişte yapılanlar tam olarak hırsızlıktır. Vatandaşın malı çalınmış ve bazı insanlara verilmiştir. Umarım sayın bakan bu olayda geri atmaz ve gerekeni sonuna kadar yapar. Elinden geleni yapması bizim için yeterlidir.

1 Yorumlar:

At 7:51 ÖÖ, Blogger gaykedi diyor ki...

Koca Papa(z)

(Demirel bu anısını bir tv kanalında anlatmış, Ben de Fikret Bila' dan okudum) "Papa 1966'da da Türkiye'ye gelmişti. Ben o zaman başbakandım. Papa, Efes'e gitmek istemiş. Ben de o zaman dışişleri bakanı olan İhsan Sabri Çağlayangil'e dedim ki, 'al Papa'yı İzmir'e, oradan da Efes'e götür'..Sabri Bey, Papa'yı İzmir'e götürmüş, oradan da arabayla Efes'e gidiyorlar. Arabanın arkasında sağda Papa, solda da İhsan Sabri Bey oturuyor.Papa özel kıyafeti içinde. Vatandaşı selamlayarak gidiyorlar.Bazen vatandaşlar durduruyor arabayı. Böyle bir anda bir kadın arabaya yanaşmış, İhsan Bey'e demiş ki: - Koca Papaz hanginiz? İhsan Bey de: - Yahu, kadın demiş, benim papaza benzeyen bir tarafım var mı? İşte Koca Papaz bu, diye Papa'yı göstermiş, sonra sormuş: - Niye soruyorsun Koca Papaz'ı? Ne yapacaksın? "Hiç" demiş kadın: - Kızım hasta da okutacaktım."

İşte Anadolu insanının kültürü budur. Hoşgörüsü budur. Din adamına saygısı budur. Halktan seçimlerde güzel bir tokat yiyen Saadet partisi halen ateşe körükle gidiyor...Geçen gün Herkül Milas' ın bir yazısında okudum bir İtalyan gezginin 1788 yılında yazdıklarına bakın; "Londra ve Paris' teki hoşgörüsüzlüğü tatmış olanlar, burada bir kiliseyi, bir cami ile bir sinagogun arasında, bir dervişi bir keşişin yanı başında görünce çok şaşıracaklar.Kendi dininden böylesine farklı bir dini bu hükümet nasıl kabul eder anlamıyorum...Hele halk arasında ki hoşgörüyü yaşayınca daha şaşırırsınız: Türk, Yahudi, Rum, Protestan, iş ya da eğlence konusunda öylesine uyum içinde sohbet ediyorlar ki, sanki aynı ülkeden ve aynı dindenmişler gibi"....Fazla söze gerek var mı...Neler oluyor bize Allah aşkına? diyeceksiniz ki Papa İslam hakkında ileri geri konuştu bütün tantana bu yüzden...ben bu fikre katılmıyorum bana inanın şeriatçı tayfası bu olay olmasaydı da gürültü çıkartırdı...

http://www.gaykedi.blogspot.com/

 

Yorum Yazın

<< Ana Sayfa