Hayata Dair

22 Kasım 2006

Beden Eğitimi Dersinin Faydaları

Bu yazıyı okuyan herkes mutlaka bir beden eğitimi dersine girmiştir. Bu dersler genel olarak haftada iki saat yapılır. Bu iki saatlik ders peş peşe olur ve toplamda öğrenciler 90 dakika kadar "Beden Eğitimi" dersi almış olur. Haftada iki saat beden eğitimi dersi ile amaçlanan hedefleri gerçekleştirmek için kesinlikle yeterli değil. Çünkü 90 dakika gibi görülen bu ders eğer öğretmen var ise öğrencilerin kıyafet değiştirme zamanları çıkartılır ise yaklaşı 60-70 dakika olmaktadır. Bu da genç bir öğrenci için yetersiz bir süredir.

Beden Eğitimi Dersinin Faydaları

Kanatimce türkiyede beden eğitimi dersinin süresi arttırılmalıdır. Ayrıca bu derslerde hem teori hem de uygulama olmalı. Gençler günümüzde olimpiyatlarda yapılan tüm sporlar hakkında temel düzeyde bilgi sahibi olmalı ve bu sporların bir kısmını yapma imkanı bulmalıdır. Bu seviyede bir eğitim için sanırım haftada 6-8 saat yeterli olacaktır. Öğrencilerin genel kültür dinmesinin yanında bu derslerin faydaları saymakla bitmez. Öncelikle şunu belirteyim spor yapan insanlar stresle başa çıkmayı öğrenirler. Mücadele etmeyi, rekabeti yaşayarak anlar ve öğrenirler. Ayrıca kötü alışkanlıklarda uzak dururlar. Diğer derslerine olan ilgileri artar. Çünkü enerjisini spor yaparak harcayan bir insan zekasını ve entellektüel aklını kullanmaya,kitap okumaya, müzik dinlemeye,matematik işlemler yapmaya ve tarih okumaya ihtiyaç duyar, bunlara ilgisi artar. Ayrıca haftada 6-8 saat düzenli spor yapan bir gençte piskolojik problemlee olması beklenmez. Şiddetten uzak durur ve insanlara saygı duyar. Daha başka birçok faydası bulunan bu dersin niçin hala 2-3 saat olarak kaldığını inanın hiç bilmiyorum. Umarım bunu birgün farkeder ve hatamızdan döneriz. Ayrıca şunu belirteyim, okulu bitiren insanların spora olan ilgisi artıyor buna kendimi ve çevremdekileri örnek gösterebilirim. Kısacası beden eğitimi dersinin burada kısaca belirttiğim gibi bir çok faydası vardır.

Etiketler:

14 Yorumlar:

At 7:01 ÖS, Anonymous berna diyor ki...

bence bu yazıyı yazan iyice duygularını ifade edebilmiş diye düşünüyorum insan bazen sevmeli sevilmeli bazen dinlettirmeli dinlemeli ve çoğu zamanda spor yapmalı yaptırttırmalı..

 
At 7:02 ÖS, Anonymous Adsız diyor ki...

bence bu yazan kişi kendini ifade edebilmiş her zamna herkez sewmeli-sewilmeli öğretmeli-öğrenmeli dinlemeli-dinlettimelidir sindy__barbie@hotmail.com

 
At 4:05 ÖS, Anonymous Adsız diyor ki...

bence güzel yazmış
emre.1.3@hotmail.com

 
At 4:09 ÖS, Anonymous Adsız diyor ki...

bence güzel yazmış.duygularını güzel ifade etmiştir.yazan kişiye teşekürler.
emre.1.3@hotmail.com

 
At 10:19 ÖS, Anonymous Adsız diyor ki...

bence güzel ama önemi de olsa daha güzel olur
fener_kadir_25@hotmail.com

 
At 10:17 ÖÖ, Anonymous Adsız diyor ki...

bence çok güzel etmiş ifadelerini tabii ki bizede çok yararı oldu biliyordum da unuttum

 
At 10:19 ÖÖ, Anonymous sagopa diyor ki...

bence duygu ve düşüncelerini çok güzel ifade etmiş çok güzel olmuş bana da yardım cı oldu.

 
At 3:24 ÖS, Anonymous Adsız diyor ki...

ödevime yardımcı olduğunuz için tşk adım bilal bu arada

 
At 2:06 ÖS, Anonymous Adsız diyor ki...

iyi güzel güzel faydası oldu :.....
birtanem_0032_32@hotmail.com

 
At 5:11 ÖS, Anonymous Adsız diyor ki...

benc bu yazıyı kim yazdıysa çok teşek ederim

 
At 10:35 ÖÖ, Anonymous Adsız diyor ki...

bence daha büzel anlatabilirdi benim sözlüm var ve be4n hiçbirşey anlamadım bence daha güzel anlatmalı

 
At 9:29 ÖÖ, Anonymous Adsız diyor ki...

valla bizim okulda beden dersi 1saat domuz gribi diye okulları tatil edeceklerine spor etkinlikleri yapsınlar daha iyiii!!!!!!!!

 
At 3:11 ÖS, Anonymous Adsız diyor ki...

ÇOK GÜZEL BİR YAZI TEBRİK EDERİMMMMM!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 
At 3:07 ÖS, Anonymous Adsız diyor ki...

çok güzel yazı tebrik ederim

 

Yorum Yazın

<< Ana Sayfa